Mixu Paatelaisen paluu päättyi pettymykseen – KuPS:n historiallinen putki jatkuu

Mixu Paatelainen teki ensiesiintymisensä HIFK:n päävalmentajana perjantaina. HIFK hävisi kuitenkin Hakan vieraana 1-2.
Paatelaisen aikakausi Hakan valmentajana sai hyvän startin, kun Wilson Kamavuaka puski HIFK:n johtoon kahdeksannella minuutilla. Haka nousi kuitenkin ottelussa rinnalle ja ohi Lee Erwinin ja Stavros Zarokostasin maaleilla.
– Onnittelut Hakalle. Hieno voittomaali. Meille tämä on tosi aikaista. Olemme vetäneet vasta kahdet harjoitukset ja meillä on paljon tehtävää. Haka pelasi hyvin tänään, ja me ajoittain, mutta emme riittävästi. En malta odottaa seuraavia harjoituksia, että pääsen tekemään pelaajien kanssa taas töitä ja rakentamaan kohti tulevaisuutta, Paatelainen analysoi Veikkausliigan kotisivuilla.
FC Haka on ollut alkukauden yllättäjä voitettuaan neljästä ensimmäisestä pelistään kolme. HIFK:lla on sen sijaan plakkarissaan yksi piste.
Perjantain toisessa ottelussa KuPS:n tappiottomien otteluiden putki Veikkausliigassa kasvoi jo 25 ottelun mittaiseksi, kun se voitti FC Lahden 1-0. Ottelun ainokaisen viimeisteli Janis Ikaunieks. KuPS on aloittanut Veikkausliigan puhtaalla pelillä.
Veikkausliiga jatkuu lauantaina kahdella ottelulla. HJK kohtaa kotonaan FC Interin ja Ilves saa vieraakseen VPS:n.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä