Milloin HJK on viimeksi hävinnyt suomalaisjoukkueelle neljällä maalilla? – Tässä vastaus!

HJK romahti tänään Ahvenanmaalla pahanpäiväisesti. 1-5-tappio on sitä luokkaa, että edellisestä kerrasta Suomen kamaralla tuskin on miesmuistia, mutta hieman joudutaan tilastokirjoja pläräämään.
Katsotaanpa siis, milloin viimeksi on HJK ottanut käkättimeen neljällä maalilla:
2012: Liigacupista löytyy bingo vain kolmen vuoden takaa, kun nyt jo muistoihin jalkapallokartalta vaipunut Honka löylytti itänaapuriaan 4-0.
2006: Samoin numeroin tuli vuonna 2006 puolitoistatuntinen opetusta KooTeePeeltä – niin ikään Liigacupissa. Hongan tavoin myöskään KooTeePeetä ei enää samalla nimellä ole olemassakaan.
1994: Veikkausliigassa neljän maalin rökäletappion HJK on kokenut viimeksi MP:lle. Tulos kirjattiin 1-5, aikaa tuosta on 21 vuotta. Tuosta matsista erikoismaininnan ansaitsee mikkeliläisten neljän maalin isä Jokke Kangaskorpi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä