Mikko Rantasen joukkuekaveri pokkasi vuoden parhaan puolustajan palkinnon

Kuva: Getty Images
NHL:n vuoden parhaaksi puolustajaksi on valittu Colorado Avalanchen Cale Makar. Äänestys oli äärimmäisen tiukka.
Makar on Colorado Avalanchen/Quebec Nordiquesin historian ensimmäinen Norris Trophhyn voittaja. Taistelu parhaan puolustajan tittelistä oli äärimmäisen tasainen, sillä Makar voitti äänestyksessä niukasti Nashvillen Roman Josin. Victor Hedman oli äänestyksen kolmas.
Makar keräsi äänissä yhteensä 1631 pistettä ja Josi 1606. Äänestystulos oli tiukin kymmeneen vuoteen, kun Erik Karlsson päihitti Shea Weberin 1069-1057.
Makarin kausi jatkuu jo ensi yönä, kun edessä on NHL:n neljäs finaaliottelu.
Elisa Viihde Viaplay ja V Sportin kanavat näyttävät finaalit Antti Mäkisen ja Ville Niemisen selostamina.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin