Mikä odottaa Jokereita? – ”Ennakkosuosikki kahdessa ensimmäisessä pelissä”
Jokerit aloittaa tiistai-iltana historiansa toisen KHL-kauden. Sivustomme asiantuntija Panu Markkanen nostaa esiin muutaman pointin tulevasta kaudesta, nimenomaan helsinkiläisnäkökulmasta.
Mitkä ovat Jokereiden lähtökohdat kauteen?
Päävalmentaja Erkka Westerlund on toistanut haastatteluissa, että kehitystä pitää tapahtua nimenomaan niin, että siitä, mihin viime keväänä jäätiin, ei saa jatkaa, vaan lähtötasonkin pitää olla jo kevään vastaavaa korkeammalla. Tämä on kiekkoprofessorilta tervetullut linjaus, sillä viime keväänä nähtiin kahdeksan parhaan joukkoon yltänyt Jokerit, ja on ilmiselvää, että parannusta pitääkin tapahtua, jotta menestys voisi olla parempaa. Paikallaan polkeminen ja tason säilyttäminen eivät riitä. Joukkuetta on pyritty vahvistamaan niin, että ratkaisijoita haetaan laajemmalla rintamalla kuin viime vuonna. Tällä tasolla ei voi olla yhden ketjun varassa.
Keitä pelaajia nostaisit esille ennen kautta?
Puolustaja Philip Larsen on taitava pelaaja, jonka peliä on ilo katsoa. Hän tulee olemaan koko KHL:n kärkeä puolustajien joukossa. Kiekkotaitava ja sulava luistelija. Brandon Kozunista odotetaan maalintekijää, mutta iso kaukalo saattaa tarjota haasteita. Jesse Joensuu on isona ja vahvana pelaajana tervetullut maalineduslisä. Paljon odotan myös Mathis Olimbilta, joka on ollut viime vuosina Ruotsin liigan parhaita pelaajia.
Mitä voidaan odottaa ensimmäisistä otteluista?
Jokerit on ennakkosuosikki kahdessa ensimmäisessä ottelussaan Severstalia ja Torpedoa vastaan. Kuusi pisteen tavoittelu niistä ei ole missään tapauksessa haihattelua. Lauantaina Jokerit onkin sitten kotikaukalossa haastaja kivikovaa Moskovan TsSKA:ta vastaan.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Stadin kovin jätkä joutui kiekkodiktaattorin hampaisiin: ”Ei ollut munaa sanoa”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- Alppitähti Lindsey Vonn juhlisti synttäreitään viattomalla bikinikuvalla – fanit sekosivat: ”P**seesi on mieletön”