Mika Lehkosuon Kongsvinger lievässä myötätuulessa
Mika Lehkosuon valmentama Kongsvinger pelasi maanantaina jo toisen tappiottoman ottelun putkeen. Viikko sitten joukkueen synkkä tappioputki katkesi tasapeliin ja maanantaina joukkue nappasi toisen tasapelin putkeen, tällä kertaa vieraskentältä Jervia vastaan.
Kongsvingerin sarjatilanne ei kuitenkaan kohentunut. Joukkue on edelleen sarjassa toiseksi viimeisenä. Tilillä on voitto ja kaksi tasapeliä sekä viisi tappiota. Norjan OBOS-liiga on kuitenkin varsin tasainen, joten pienellä voittoputkella voi sijoitusta parantaa nopeastikin.
Sarjan kärkijoukkue menee kuitenkin jo pitkällä. Tromsö johtaa Norjan toiseksi ylintä sarjaa kahdeksan ottelun jälkeen puhtaalla pelillä.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen