Mestis-seura hankki ”persoonan” – ”Tuskin on hetkeäkään hiljaa”
TUTO Hockey on päässyt sopimukseen laitahyökkääjä Matias Lehtosen kanssa. Kauden päätteeksi SaPKon paidassa Mestiksen mestaruutta juhlinut 21-vuotias Lehtonen saapuu TUTOon yhden vuoden mittaisella sopimuksella. Lisäksi hyökkääjä Hannu Kuru on solminut jatkosopimuksen TUTOn kanssa.
Turkulaislähtöinen hyökkääjä Matias Lehtonen pelasi kuluneella kaudella ensimmäisen kautensa miesten sarjoissa. Debyyttikausi toi miehen tilille 36 runkosarjaottelua tehoin 6+5.
– Masin tulokaskausi Mestiksessä oli hyvä, ottaen huomioon alkuun tulleet hidasteet. Kausi oli häneltä erittäin nousujohteinen, ja Lehtonen tulee ottamaan ensi kaudella isoja askeleita eteenpäin, kommentoi TUTO Hockeyn urheilutoimenjohtaja Elmo Aittola.
Aittolan mukaan Lehtonen on myös persoonana äärimmäisen sopiva palanen tulevan kauden TUTO-palapeliin.
– Persoonia on vaikea tiivistää sanoiksi, mutta ”Masia” voi kuvailla pelimieheksi ja persoonaksi. Pelimies Lehtonen on älykäs ja monipuolinen kiekkoilija, joka antaa jokaisessa vaihdossa kaikkensa kaukalossa. Persoona Lehtonen on sellainen, jota jokainen joukkue kaipaa. Lehtonen tuskin on hetkeäkään hiljaa, joten ainakin koppiin tulee aimoannos elämää hänen myötään.
Puolustaja Olli-Pekka Heinimäki lopettaa kiekkouransa.
Lähde: TUTOn verkkosivut
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra