Mestaruustaistelusta pudonneessa Veikkausliigajoukkueessa kuohuu – ”Se on lopun alku”
SJK oli alkukaudesta yksi Veikkausliigan ehdottomia yllätysjoukkueita, mutta yhdeksästä edellispelistään se on voittanut vain yhden ja hävinnyt seitsemän. Samalla SJK on livahtanut sarjassa neljänneksi.
SJK voitti edellisen kerran elokuun lopulla sen kaadettua IFK Mariehamn, mutta sen jälkeen se on pelannut neljä edellispeliään voitoitta. Edellisottelun jälkeen joukkueen maalivahti Markus Uusitalo paljasti Ylen haastattelussa, että päävalmentaja Joaquin Gomez on päättänyt, ettei vapaapäiviä ole luvassa ennen seuraavaa voittoa. Entisen SJK-kapteeni ja nykyään Ruudun asiantuntijana toimivan Mehmet Hetemaj’n mukaan signaalit Seinäjoen suunnalta eivät ole hyvät.
– Tuloksia ei ole tullut, jotkut pelit ovat kyllä olleet sellaisia, että SJK olisi ansainnut enemmän. Niin kierre on alkanut ja sitä ei ole saatu pysähtymään. Onko tehty oikeita toimenpiteitä sen pysäyttämiseksi? Tulokset kertovat, että ei. Jos miettii tätä viimeaikaista ulostuloa, mistä on puhuttu paljon, että siellä treenataan joka päivä siihen asti kunnes voitetaan, niin voi sanoa, että se on lopun alku, jos se pitää paikkansa.
– Silloin kun menee hyvin, niin pitää analysoida, että mitä voi tehdä paremmin. Silloin kun menee huonosti, niin pitää mielen maltillisena ja vetää vähän sitä tunnetasoa alemmaksi, koska silloin, kun tuot sitä tunnetta vielä lisää, ja ehkä paineita lisää joukkueeseen, jolla ei mene hyvin, niin siitä on vaikea päästä ulos, Hetemaj analysoi uusimmassa Suplan Veikkausliiga-podcastissa.
Uusin Suplan Veikkausliiga-podcast on kuunneltavissa täältä.
Lähde: Suplan Veikkausliiga-podcast
LUE MYÖS:
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa
- Urheilucast: Antti Pennaselta tyly ilmoitus Liigan ykköstähdelle
- Nyt muhii jättipaukku! Suomalaistähti siirtymässä Barcelonan riveihin
- IS: Jari-Matti Latvalalta suorat sanat Kalle Rovanperä -spekulaatioista
- Jokerit teki sopimuksen Ville Leinon kanssa – tästä on kyse
- Urheilucastin väite: SaiPa-tähti loikkaa Tapparaan
- Ruotsi ja Tanska jatkavat MM-jahtia
- Pääkaupunkiseutu hiljeni liigatasolla
- Olympiakomitealta raju linjaus naisurheilijoille – ”Ei ole reilua”