Megatähdiksi nousseet ykkösvaraukset kohtaavat NHL:n konferenssifinaaleissa

Edmonton Oilersin ja Colorado Avalanche kohtaavat NHL:n läntisen konferenssifinaaleissa. Samalla vastakkain ovat joukkueidensa ykkösvaraukset vuosilta 2013 ja -15 Nathan MacKinnon ja Connor McDavid. Molemmat olivat koko varaustilaisuuden ykkösvalintoja ja kamppailevat myös aina mielipiteitä kirvoittavasta maailman parhaan pelaajan asemasta.
– Hänessä on paljon, mistä pitää, sanoi Oilersin McDavid MacKinnonista Oilersin sivuilla.
– Hän luistelee hyvin ja hän on vahva. Hän pelaa huippunopeudella koko ajan, ja siksi häntä on hyvin vaikea puolustaa.
McDavid johtaa pudotuspelien pistepörssiä yhdessä Leon Draisaitlin kanssa tehoin 7+19. MacKinnonin lukemat ovat 8+5. Coloradon ja Edmontonin välinen konferenssifinaalisarja alkaa varhain keskiviikkoaamuna kello 3.05. Kaikki NHL:n loput ottelun tällä kaudella nähdään Elisa Viihde Viaplayssa ja V Sportin kanavilla suomeksi selostettuina.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä