Maurizio Arrivabene ylistää Kimi Räikköstä
Kuva: Getty Images
Ferrarin tallipäällikkö Maurizio Arrivabene piti Kimi Räikkösen suoritusta Espanjan GP:ssä erinomaisena.
Arrivabene tiesi, miksi Räikkönen ei pystynyt voittoon, vaikka siihen olisi ollut loistomahdollisuudet Mercedeksen kuljettajien keskeytettyä.
– Kolmossektorilla automme ei toiminut jostain syystä. Ja juuri se esti häntä ohittamasta Verstappenia ykkösmutkassa, Arrivabene sanoi F1i.comille.
– Vaikka Kimin auto liukui pahasti, hän lähestyi aina Verstappenia kierroksen alkupuolikkaalla. Mutta siinä viimeisellä sektorilla Red Bull karkasi aina, tallipäällikkö selitti.
– Mielestäni Kimi ajoi aivan fantastisen hyvän kilpailun. Oli iso sääli, ettemme pystyneet tarjoamaan hänelle nyt autoa, jolla olisi ollut mahdollista voittaa. Haluan onnitella Kimiä upeasta suorituksesta.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat