Markku Kanerva: ”Malick Thiawin ovi Huuhkajiin ei ole täysin sulkeutunut”
Kuva: Juha Tamminen
Bundesliigan Schalkessa runsaasti vastuuta kuluvalla kaudella saanut Malick Thiaw nousi vahvasti myös Huuhkajaspekulaatioihin mukaan. Saksalais-suomalainen Thiaw näyttää kuitenkin tehneen valintansa ja se kohdistui Saksaan.
Thiaw nimettiin Saksan U21-maajoukkueen EM-ryhmään ja näyttää vahvasti siltä, että hän edustaa Saksaa myös jatkossa. Keskusteluja Thiaw kävi myös Huuhkajien päävalmentajan Markku Kanervan kanssa.
– Hän teki päätöksen ja edustaa toistaiseksi Saksaa. Käytiin hänen kanssaan kovasti keskusteluja, ja hän nyt teki tämän päätöksen, Kanerva kertoi keskiviikon lehdistötilaisuudessa.
Kanerva muistutti kuitenkin siitä, että lopullinen päätös ei vielä tässä vaiheessa välttämättä ole.
– Ovi ei ole täysin sulkeutunut, jos ajatellaan edustamista Huuhkajissa. Siinä vaiheessa, kun hän pelaa ensimmäisen virallisen pelin maajoukkueessa, hän sinetöi, mitä maata edustaa aikuisten tasolla. Tällä hetkellä näyttäisi, että Saksaan hän kovasti satsaa.
LUE MYÖS:
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa
- Urheilucast: Antti Pennaselta tyly ilmoitus Liigan ykköstähdelle
- Nyt muhii jättipaukku! Suomalaistähti siirtymässä Barcelonan riveihin
- IS: Jari-Matti Latvalalta suorat sanat Kalle Rovanperä -spekulaatioista
- Jokerit teki sopimuksen Ville Leinon kanssa – tästä on kyse