Lukon NHL-laina: ”Kova hinku päästä jäälle”

Lukko sai kivikovan vahvistuksen takalinjoilleen – ainakin alkukaudeksi. Jetsin sopimuspelaaja Ville Heinola pelaa Lukon riveissä siihen asti, kunnes NHL:n seuraavan kauden harjoitusleiri alkaa.
Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on laskenut, että joukkue saa nauttia Heinolan palveluksista marraskuun puoliväliin.
– Tämän tiedon perusteella NHL:n uuden kauden harjoitusleirit pitäisi alkaa 17. marraskuuta. Laskimme, että Ville pelaisi meillä ensimmäiset 12 ottelua ja lähtisi ensimmäisen maajoukkuetauon aikaan Winnipegiin, Sahlstedt kertoi Lukon verkkosivuilla.
Heinola itse oli halukas pelaamaan jo Pitsiturnauksessa, mutta tämän kauden debyytti siirtyi tuonnemmaksi.
– Kova hinku oli kyllä päästä jäälle, mutta nyt on todella hyvä fiilis, että pääsen virallisesti osaksi joukkuetta. Kun kaikki olivat tuttuja jo muutenkin kevätkaudelta, on helppoa päästä mukaan joukkueeseen, Heinola kertoi Lukon verkkosivuilla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan