Lukko sai revanssin Lausannesta – ”Olemme menneet viikossa paljon eteenpäin”

Rauman Lukko aloitti kahden ottelun Keski-Euroopan kiertueensa makealla 3-0-voitolla sveitsiläisestä Lausannesta. Samalla Lukko sai revanssin viime viikon tappiosta.
Joukkueiden kohtaaminen Raumalla päättyi dramaattisesti, kun Lausanne tuli ottelussa tasoihin vain kolme sekuntia ennen loppua voittaen pelin lopulta jatkoerässä. Lukko pääsi jälleen ensin niskan päälle ja pystyi tällä kertaa pitämään johtoasemansa loppuun saakka.
– Olemme menneet viikossa paljon eteenpäin ja se lämmittää päällimmäisenä mieltä. Suorituksen taso nousi ja tulos tulee sitä mukaan, kun suoritukset paranevat. Ihan ansaittu voitto mielestäni, Lukon päävalmentaja Marko Virtanen aloitti ottelun purun CHL:n tiedotteesta.
Ottelun avausmaali nähtiin toisen erän alkupuolella, kun Kristian Pospisil ja Pavol Skalicky pääsivät ylivoimahyökkäykseen. Pospisil tarjoili ja Skalickylla oli helppo työ siirtää kiekko verkkoon. Kolmannessa erässä kiekko pomppi Lukolle, kun toinen maali syntyi Lausannen pelaajan lavasta, mutta merkittiin Sebastian Revolle. Michael Haga kaunisteli lopussa vielä numeroita tyhjään maaliin.
– Keski-Euroopassa on vähän isommat kaukalot ja se on yksi tämän CHL:n hienouksista, että pääsee pelaamaan erityylisiä joukkueita vastaan ja erilaisissa olosuhteissa. Kaukalo teki meille pelin alusta haasteellisen, sillä vastustajalle se oli tietenkin tuttu, huomautti Virtanen.
– Toisen erän puolivälissä aloimme päästä paremmin peliin mukaan. Paransimme toiseen erään ensimmäisestä erästä ja taas kolmanteen. Kolmas erä oli meidän selkeästi paras, Virtanen jatkoi.
Lukon ottelut jatkuvat lauantaina, kun raumalaiset kohtaavat vieraskentällä Adler Mannheimin. Lukko vei ensimmäisen kohtaamisen kotikentällään selvästi 5-1.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa