Luka Modric on vuoden pelaaja – mutta ketä Cristiano Ronaldo ja Lionel Messi äänestivät?

Luka Modric sai eilen illalla suuren kunnianosoituksen, kun kroatialainen valittiin FIFA:n vuoden pelaajaksi.
Palkinto on jaettu Cristiano Ronaldolle tai Lionel Messille jo vuodesta 2008 saakka, joten pieni vaihtelu palkinnon saajassa tekee hyvää.
Äänestykseen pääsivät vaikuttamaan jokaisen maajoukkueen kapteenit. Ronaldo ja Messi eivät siis pystyneet kilpailemaan Modricin kanssa äänestyksessä, mutta mitä nimiä löytyi Ronaldon ja Messin omilta äänestyslapuilta? Molemmat miehet johtavat omaa maajoukkuettaan kapteenina.
Lionel Messin ykkösvalinta vuoden pelaajaksi oli Modric. Hän nosti toiseksi listallaan Kylian Mbappen. Messin kolmas ääni meni hänen rakkaalle kilpailijalleen Cristiano Ronaldolle.
Ronaldon äänestyksessä ei jäänyt tilaa Messille. Hän äänesti ensimmäisenä vaihtoehtona Ranskan Raphael Varanea. Toisena Ronaldon listalla oli Modric, ja kolmantena Antoine Griezmann.
Palkinto meni lopulta oikeaan osoitteeseen. Modric valittiin myös viime kesän MM-kisojen parhaaksi pelaajaksi, sekä aikaisemmin tällä kaudella UEFA:n vuoden pelaajaksi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon