Louis van Gaal: “Minua pidetään huonona häviäjänä”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin manageri Louis van Gaal otti eilisen PSV-ManU-ottelun jälkeen kantaa Hector Morenon rajuun taklaukseen, jonka seurauksena Luke Shaw on pois pelikentiltä jopa puoli vuotta.
– Jokainen voi päätellä asian ihan itse. Jos minä sanon, että se oli rankkarin ja punaisen kortin paikka, minua pidetään huonona häviäjänä. Minusta se oli kammottava ja pahasti myöhästynyt taklaus, van Gaal sanoi ottelun jälkeen.
Hollantilaisluotsi kertoi myös, että Shaw oli itkenyt pukuhuoneessa tapauksen jälkeen.
– Tämä on aivan kamala tilanne, hän vain itki pukuhuoneessa. En ole lääkäri, mutta jos jalka murtuu kahdesta kohtaa, voi toipuminen kestää hyvinkin puoli vuotta. Mutta ei näistä koskaan tiedä etukäteen, joten toivotaan parasta, että hän pelaisi vielä loppukaudesta.
Shaw itse lähetti twitterin välityksellä viestin faneilleen.
– Kiitos kaikille viesteistä ja tuesta. Sanat eivät riitä kertomaan, kuinka musertunut olen tällä hetkellä. Mutta kuntoutuminen alkaa heti ja ja tulen takaisin vahvempana kuin koskaan, Luke Shaw twiittasi.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen