Louis van Gaal: ”Meidän on parannettava paljon”

Manchester Unitedin hollantilaismanageri Louis van Gaal oli iloinen Wolfsburg-voitosta, mutta myönsi, että hänen joukkueensa olisi voinut pelata paremminkin.
– Jouduimme tekemään tosi paljon töitä avausjaksolla päästäksemme tappioasemasta tasoihin, ja kova otteluruuhkakin alkoi tuntua toisella jaksolla jäsenissä. Hyvä joukkuehenki piti päämme pinnalla, mutta sanoin pelaajillemmekin, että meidän on parannettava peliämme paljon, van Gaal sanoi BT Sportille.
– Pelistä tuli hankala, kun vastustaja meni johtoon jo neljännellä minuutilla. Me saimme paljon maalipaikkoja, mutta emme onnistuneet niissä. Wayne Rooney ja Memphis Depay olisivat voineet tehdä maalit jo avausjaksolla, ja peli olisi ratkennut siihen. Rankkarimme oli aika onnekas, mutta se oli tuomarin päätös, van Gaal myönsi pilkusta, josta Juan Mata tasoitti ottelun.
– Tasoituksen jälkeen pelimme oli aika heikkoa, mutta pystyimme pitämään Wolfsburgin pois maalipaikoilta aika hyvin, yksi paha tilanne heillä taisi olla. Meidän on pystyttävä pitämään pallonhallinta paremmin itsellämme, se oli ongelmamme toisella jaksolla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin