Loppuun saakka herrasmies Claudio Ranieri: ”Ainoa mistä haaveilin oli jatkaminen Leicesterissa”
Kuva: Getty Images
Leicesterin päätöksestä erottaa manageri Claudio Ranieri tehtävästään on taitettu peistä todella vahvasti ja valtaosa kommentoijista on pitänyt Ranierin kohtelua vähintäänkin vääränä ja moni törkeänä loukkauksena.
Kokenut italialaisluotsi on julkaissut nyt oman lausuntonsa, jossa hän kauniista sanankäänteistä huolimatta ei joko onnistu tai halua täysin peitellä pettymystään.
– Viime kauden euforian ja mestariksi kruunaamisen jälkeen kaikki mistä haaveilin, oli jatkaminen Leicesterissa. Ikävä kyllä näin ei käynyt.
– Seikkailu oli ihmeellinen ja tulee elämään minussa aina. Sydämelliset kiitokseni kaikille seurassa, kaikille jotka olivat osallisina siinä mitä saavutimme, mutta ennen kaikkea kannattajille. Otitte minut omaksenne ensimmäisestä päivästä lähtien ja rakastitte minua. Minäkin rakastan teitä, Ranieri sanoi.
Herrasmies Ranieri oli kuitenkin jälleen kerran loppuun saakka.
– Kukaan ei voi koskaan ottaa pois sitä mitä yhdessä saavutimme ja toivon, että ajattelette sitä ja hymyilette jokainen päivä kuten minäkin tulen aina tekemään.
– Se oli mahtavuuden ja onnellisuuden aikaa, enkä unohda sitä koskaan. Minulle oli hienoa ja kunnia olla mestari kaikkien teidän kanssanne.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan