Liverpoolin uusien tähtien debyytti Helsingissä?
Kuva: Getty Images
Liverpoolin ja belgialaishyökkääjä Christian Benteken sopimus on enää lääkärintarkastusta vaikka valmis ja nimien odotetaan olevan paperissa jo alkuviikosta.
Liverpool Echon mukaan seuran lääkäri Andy Massey lähtee matkalle kohti Liverpoolia joukkueen Australiaan ehtineeltä pre-season -kiertueelta sunnuntai-iltana ja lääkärintarkastus on edessä viimeistään tiistaina. Siirto Aston Villan kanssa 32,5 miljoonan punnan korvauksella on selvä ja lehden mukaan myös henkilökohtaisista ehdoista on sovittu.
Lehden mukaan manageri Brendan Rodgers on kuitenkin päättänyt, että Bentekea ei kannata lennättää maailman toiselle puolen kiertueen loppuajaksi, vaan hän aloittaa harjoittelunsa Melwoodissa yhdessä brasilialaiskaksikon Philippe Coutinho – Roberto Firmino kanssa. Liverpool palaa kotiin perjantaina Malesiassa pelatun ottelun jälkeen.
Näin ollen sekä Benteke että Firmino nähdään mitä todennäköisimmin ensi kertaa Liverpoolin paidassa Helsingissä 1. elokuuta, kun Liverpool kohtaa HJK:n.
Liverpool kohtaa pre-seasonin viimeisessä harjoitusottelussaan HJK:n 1. elokuuta Helsingin Olympiastadionilla. Kello 19.30 alkavan ottelun liput myy Lippupalvelu.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä