Liverpoolin tähtipelaaja loukkaantui: “Lopettaisit jo, olet tehty lasista”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin hyökkääjä Daniel Sturridge loukkaantui harjoituksissa. Polvivaiva pitää hänet sivussa ainakin tämän päivän ottelusta Tottenhamia vastaan.
Uudella managerilla Jürgen Kloppilla on melkoisesti huolia, sillä Danny Ings ja Joe Gomez ovat ulkona koko loppukauden, Christian Benteke, Jordan Henderson ja Roberto Firmino potevat myös yhä vaivojaan.
Sturridge oli juuri toipunut lonkkavaivasta, joka piti hänet sivussa viisi kuukautta. Miehen loukkaantumislista vetää vertoja jopa Jari Litmaselle: kaudella 2012-2013 takareisivamma piti hänet sivussa kuukauden, lonkkavaiva kaksi viikkoa ja nilkkavamma kaksi kuukautta. Seuraavalla kaudella lonkka vaivasi kaksi viikkoa, nilkka viisi viikkoa ja takareisi kaksi viikkoa. Viime kaudella reisivamma söi ensin viisi viikkoa, pohje heti perään kuukauden. Sen jälkeen uusiutuikin reisivamma heti ja huilia tuli yli kaksi kuukautta. Loukkaantumisista huolimatta Sturridge on tehnyt Liverpoolille 43 maalia kolmen kauden aikana pelaamissaan 71 ottelussa, tälläkin kaudella kolmessa pelissä niitä on syntynyt kaksi.
Siitä huolimatta Liverpoolin fanit alkavat turhautua. Moni heistä oli twitter-kommenteissaan tänään jo lähinnä sarkastinen:
”Lopettaisit jo, olet tehty lasista”
”Daniel Sturridge on tehty puurosta”
”Pitäisiköhän Sturridgen vain yksinkertaisesti lopettaa jo”
”Minulla on ollut epäilykseni miehestä, mutta että hän on hauras kuin intialainen poppadom-leipä”
”Sturridge loukkaantuu vissiin jo noustessaan sängystään tai syödessään paahtoleipää”
”Mitä järkeä on pitää Sturridgea joukkueessa, hänen pitäisi hävetä, mies on seuran historian suurin pettymys”
LUE MYÖS:
- Ruotsi ja Tanska jatkavat MM-jahtia
- Pääkaupunkiseutu hiljeni liigatasolla
- Olympiakomitealta raju linjaus naisurheilijoille – ”Ei ole reilua”
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara