Liverpool-vahti kehuu seuran tuoretta hyökkääjävahvistusta: ”Kaikki ominaisuudet Valioliigassa menestymiseen”
Kuva: Getty Images
Liverpool FC:n ykkösmaalivahti Simon Mignolet kehuu tuoreen joukkuetoverinsa, hyökkäyspään pelaajan Divock Origin taitoja.
Mignoletin tavoin Belgian maajoukkueryhmään kuuluva Origi debytoi Liverpoolin paidassa tiistaina, kun punapaidat kaatoivat Thaimaan tähdistöjoukkueen Bangkokissa pelatussa ottelussa lukemin 4-0. Nuorukainen iski heti avausottelussaan maalin thaimaalaisten verkkoihin.
– Nyt en enää ole ainoa belgialaispelaaja Liverpoolissa. On mukavaa nähdä tuttu naama vieressäni pukukopissa, Mignolet sanoi Liverpool Echolle.
Mignolet uskoo Origin olevan näkyvä pelaaja ensi kaudella Englannin Valioliigassa. Torjujan mukaan hyökkääjällä on monia hyviä ominaisuuksia.
– Olen varma, että hän pärjää seurassa ensi kaudella. Hänellä on kaikki ominaisuudet Valioliigassa menestymiseen.
– Hän on nopea. Hän voi ohittaa puolustajan, ja hänellä on loistava maalivainu, Mignolet kehui.
Origi, 20, siirtyi Liverpooliin 10 miljoonan Englannin punnan suuruisella summalla noin vuosi sitten Lillestä, mutta siitä huolimatta hän pelasi ranskalaisseuran riveissä vielä päättyneen kauden ajan lainasopimuksella.
– Hän työskentelee aina kovasti ja se on tärkeää hyökkääjälle joukkueessa, jossa halutaan prässätä ylhäältä. Olen onnellinen siitä, että hän on täällä.
Liverpool saapuu Suomeen 1. elokuuta, kun se kohtaa Helsingin Jalkapalloklubin harjoituspelissä Helsingin Olympiastadionilla viikko ennen Valioliigan alkua.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- AC Milanin europanna on kumottu!
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa