Liigavalmentaja positiivinen sulamisesta huolimatta – ”Taisteluilmeeseen olen tyytyväinen”
Kuva: Juha Tamminen
FC Lahti johti Helsingissä HJK:ta vastaan jo kahdella maalilla, mutta päästi isännät tasoihin viime hetkillä. FC Lahden päävalmentaja Toni Korkeakunnas oli pelin jälkeen tyytyväinen lopun sulamisesta huolimatta.
– Taisteluilmeeseen olen tyytyväinen, kaikki antoivat varmasti kaikkensa. Puolustussuuntaan taisteltiin, vaikka paine oli kova. Emme ole tuollaisessa paineessa olleet kertaakaan tällä kaudella. Kotijoukkue oli tosi kova. En ole noin hyvää HJK:ta nähnyt tänä vuonna, Korkeakunnas sanoo FC Lahden verkkosivuilla.
Vahvasti esiintynyt HJK sai siis tunnustusta. Klubi tuli tasalukemiin 2-2 ajassa 90+6 minuuttia.
– Ei loppuun asti pystytty pelaamaan kypsästi. Aika harvinaisesti tuli noin paljon lisäaikaa, se koitui meidän kohtaloksi. Harmittaa, kun voitto oli noin lähellä. Se oli kuitenkin pitkän aikaa toisella puoliajalla selviytymistaistelua, Korkeakunnas muistuttaa.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä