Liigan paras molarikaksikko sivussa – TS: 18-vuotias teinivahti Interin maalilla illan ottelussa
FC Interin maalilla pelaa maanantai-iltana sarjakakkosta IFK Mariehamnia vastaan vasta 18-vuotias Aati Marttinen, kertoo Turun Sanomat.
Turkulaisten ykkösmaalivahti Henrik Moisander kärsii selkäongelmista ja Jukka Lehtovaara jalka -ja nivusvaivoista. Lehtovaara on TS:n mukaan pakostakin penkillä, koska joukkueen neljäs maalivahti, 17-vuotias Elias Tuomarila on lainattu Kakkosen AC Kajaaniin.
Interin päävalmentaja Job Dragtsma on luottavainen liigassa maanantaina debytoivan Marttisen suhteen.
– Uskon täysin, että Aati osaa käsitellä paineet. Hän pelasi kuitenkin jo liigacupissa ja on harjoitellut koko ajan edustusjoukkueen mukana. Hän on erittäin lahjakas nuori maalivahti, Dragtsma kehui TS:lle.
Marttinen pelasi liigacupissa yhden ottelun. Silloin hän pelasi nollapelin PK-35 Vantaata vastaan 0-0-lukemiin päättyneessä kamppailussa.
FC Lahdesta täksi kaudeksi Interiin siirtyneen Moisanderin vamman vakavuudesta ei ole vielä varmuutta. Lehtovaara voisi olla Dragtsman mukaan pelikunnossa jo noin viikon päästä. Kaksikkoa pidetään yleisesti Veikkausliigan parhaana veskariduona.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- IS: SM-liigaseura teki tarjouksen Jokereista lähtöpassit saaneelle hyökkääjälle
- Haka edustaa Veikkausliigaa cupissa – ”Kovatasoinen joukkue vastaan”
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Barcelonan venkoilu loppui: Neymar ei pelaa El Clásicossa
- Diego Maradonan ex-vaimolta hurjia paljastuksia pariskunnan seksielämästä – ”Diego pyysi minua usein…”
- Historia kertoo Nuorille Leijonille tylyä kieltä – kaksi mestaruutta sumentavat totuutta
- Huuhkajavalmentaja Kanerva: ”Brassit finaaliin”