Liigan paras molarikaksikko sivussa – TS: 18-vuotias teinivahti Interin maalilla illan ottelussa

FC Interin maalilla pelaa maanantai-iltana sarjakakkosta IFK Mariehamnia vastaan vasta 18-vuotias Aati Marttinen, kertoo Turun Sanomat.
Turkulaisten ykkösmaalivahti Henrik Moisander kärsii selkäongelmista ja Jukka Lehtovaara jalka -ja nivusvaivoista. Lehtovaara on TS:n mukaan pakostakin penkillä, koska joukkueen neljäs maalivahti, 17-vuotias Elias Tuomarila on lainattu Kakkosen AC Kajaaniin.
Interin päävalmentaja Job Dragtsma on luottavainen liigassa maanantaina debytoivan Marttisen suhteen.
– Uskon täysin, että Aati osaa käsitellä paineet. Hän pelasi kuitenkin jo liigacupissa ja on harjoitellut koko ajan edustusjoukkueen mukana. Hän on erittäin lahjakas nuori maalivahti, Dragtsma kehui TS:lle.
Marttinen pelasi liigacupissa yhden ottelun. Silloin hän pelasi nollapelin PK-35 Vantaata vastaan 0-0-lukemiin päättyneessä kamppailussa.
FC Lahdesta täksi kaudeksi Interiin siirtyneen Moisanderin vamman vakavuudesta ei ole vielä varmuutta. Lehtovaara voisi olla Dragtsman mukaan pelikunnossa jo noin viikon päästä. Kaksikkoa pidetään yleisesti Veikkausliigan parhaana veskariduona.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin