Liiga-seuralle valtava takaisku! – Avainpelaaja pitkään loukkaantuneena
Ässät kertoo verkkosivuillaan, että viime viikon tappiollisessa Sport-kamppailussa loukkaantunut Jyri Marttinen on vielä pitkään sivussa joukkueen kokoonpanosta.
– Jyri Marttinen on sivussa yläraajavamman vuoksi. Toipumisajankohta tarkentuu myöhemmin, mutta puolustaja on varmuudella sivussa ainakin vuoden loppuun asti, kerrotaan Ässien kotisivuilla.
Mestaruutta Ässien paidassa keväällä 2013 voittamassa ollut Marttinen on ollut porilaisjoukkueen alkukauden merkittävimpiä pelaajia. Mies on tehnyt 21 ottelussa tehot 1+9=10.
Marttinen on pelannut ottelua kohden keskimäärin 24 minuuttia ja 21 sekuntia. 33-vuotiasta JYP-kasvattia suurempia minuutteja on koko Liigassa kellottanut kenttäpelaajista ainoastaan miehen pakkipari Troy Vance.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat