Lewis Hamilton haluaisi vaihtelua – formula ykkösiin sprinttikisa lauantaiksi?
Kuva: Getty Images
MM-sarjaa johtava ja hyvin todennäköisesti tällä kaudella maailmanmestariksi ajava Lewis Hamilton toivoo, että formula ykkösten kisaviikonloppuihin saataisiin enemmän vaihtelua.
FIA on väläytellyt, että joitakin ”mielenkiintoisia muutoksia” saattaisi olla luvassa tulevaisuudessa. Jopa lauantaina ajettavaa sprinttikilpailua on FIA:ssa pohdittu.
– F1-fanina tuen tuollaisia suunnitelmia 1000-prosenttisesti. Koko sen yhdeksän vuoden aikana, kun olen ollut mukana, formaatti on ollut aina sama. Olisi todella hienoa, jos viikonloput voisivat olla keskenään hiukan erilaisia. Jännittävämpää olisi, jos joka viikko ei tarvitsisi mennä ihan samalla kaavalla, Hamilton sanoo Indo-Asian News Servicen mukaan.
Samalla Hamilton on kuitenkin hieman skeptinen, toteutuvatko uudistukset kuitenkaan…
– Sellainen olisi ihan mahtavaa, mutta rehellisesti sanottuna en usko, että tällaisia muutoksia koskaan tehdään.
LUE MYÖS:
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu