Lentopallomaajoukkue valittu kesän Maailmanliigaan – uusia pelaajia paljon
Kuva: Getty Images
Miesten lentopallomaajoukkueen leiritys kohti ensi kuun vaihteen maaotteluita ja reilun kuukauden päästä alkavaan Maailmanliigaan pääsee toden teolla vauhtiin torstaina Kuortaneen urheiluopistolla.
Päävalmentaja Tuomas Sammelvuo on valinnut viikon tulokasleirin jälkeen nyt varsinaisen Maailmanliigan pelaajaryhmän, jossa on vielä yksi ylimääräinen pelaaja eli 15 miestä. Sammelvuo pohtii vielä joukkoineen, otetaanko Maailmanliigaan mukaan kolme vai neljä keskitorjujaa ja neljä vai viisi yleispelaajaa.
Kokeneimmat pelaajat kesän ryhmässä ovat passari Eemi Tervaportti (164), hakkuri Lelu Ojansivu (157) ja libero Lauri Kerminen (81).
Maailmanliigan ryhmässä on viisi pelaaja, jotka eivät ole vielä pelanneet yhtään miesten maaottelua: Mauri Kurppa, Henrik Porkka, Peetu Mäkinen, Eetu Pennanen ja Anssi Hakala. Lisäksi Markus Kaurton viisi maaottelua ovat tulleet ns. B-maajoukkueen riveistä Bakun viime kesän Euroopan kisoista.
Maailmanliigassa pelataan uudella systeemillä, jossa Suomi on mukana 2-tasolla kolmessa eri turnauksessa: Japanissa Osakassa, Egyptissä Kairossa ja Suomessa Tampereella. Kaikkina viikonloppuina pelataan kunkin maan osalta kolme ottelua neljän joukkueen turnauksissa.
Suomen Maailmanliigan turnaus pelataan 1.-3.7. Tampereella. Suomen lisäksi mukana ovat Portugali, Kuuba ja Kanada.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa
- Huh huh! Lauri Marjamäeltä hurja temppu Kanadaa vastaan – ”Huikea ratkaisu”