Lentopallomaajoukkue valittu kesän Maailmanliigaan – uusia pelaajia paljon
Kuva: Getty Images
Miesten lentopallomaajoukkueen leiritys kohti ensi kuun vaihteen maaotteluita ja reilun kuukauden päästä alkavaan Maailmanliigaan pääsee toden teolla vauhtiin torstaina Kuortaneen urheiluopistolla.
Päävalmentaja Tuomas Sammelvuo on valinnut viikon tulokasleirin jälkeen nyt varsinaisen Maailmanliigan pelaajaryhmän, jossa on vielä yksi ylimääräinen pelaaja eli 15 miestä. Sammelvuo pohtii vielä joukkoineen, otetaanko Maailmanliigaan mukaan kolme vai neljä keskitorjujaa ja neljä vai viisi yleispelaajaa.
Kokeneimmat pelaajat kesän ryhmässä ovat passari Eemi Tervaportti (164), hakkuri Lelu Ojansivu (157) ja libero Lauri Kerminen (81).
Maailmanliigan ryhmässä on viisi pelaaja, jotka eivät ole vielä pelanneet yhtään miesten maaottelua: Mauri Kurppa, Henrik Porkka, Peetu Mäkinen, Eetu Pennanen ja Anssi Hakala. Lisäksi Markus Kaurton viisi maaottelua ovat tulleet ns. B-maajoukkueen riveistä Bakun viime kesän Euroopan kisoista.
Maailmanliigassa pelataan uudella systeemillä, jossa Suomi on mukana 2-tasolla kolmessa eri turnauksessa: Japanissa Osakassa, Egyptissä Kairossa ja Suomessa Tampereella. Kaikkina viikonloppuina pelataan kunkin maan osalta kolme ottelua neljän joukkueen turnauksissa.
Suomen Maailmanliigan turnaus pelataan 1.-3.7. Tampereella. Suomen lisäksi mukana ovat Portugali, Kuuba ja Kanada.
LUE MYÖS:
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan