Leijonien kolmosvahdille ensiesiintyminen pronssipelissä? – ”Harkinnassa”

Suomi joutui välieränsä alla vaihtamaan suunnitelmiensa mukaan pelaavaa maalivahtia, kun Tuukk Rask oli yllättäen sairastunut. Vielä perjantaiaamuna ei ongelmaa ollut, mutta puolen päivään tullen tilanne oli toinen.
Kari Lehtonen sai noin tunnin varoitusajalla käskyn maalille. Lehtonen hoiti leiviskänsä mainiosti 1-2-tappiosta huolimatta.
Westerlund kertasi vielä myöhemmin perjantaina tilannetta Raskin kanssa.
– Olin itse matkalla hallille, kun san asiasta tiedon. Tuukka oli niin kipeä, ettei siinä ollut puhettakaan, että olisimme hakeneet toisenlaista ratkaisua, Westerlund kertoi Leijonien kotisivuilla.
Lehtonen vai Niemi?
Westerlund pohtii vielä kuka pelaa pronssipelissä, joko Lehtonen tai Antti Niemi, joka ei ole toistaiseksi esiintynyt peleissä lainkaan.
– Se on vielä harkinnassa, Westerlund totesi.
Niemi on Lehtosen ja Raskin tapaan oman NHL-seuransa San Jose Sharksin ykkösvahti. Hän oli viime kaudella ehdolla jopa NHL:n parhaan maalivahdin palkintoon kolmen parhaan joukossa, mutta ei lopulta voittanut sitä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä