Lehti: Manchester United hankkimassa uuden hyökkääjän – tuttu Rion olympialaisista
Kuva: Getty Images
Manchester United on hankkimassa riveihinsä uuden hyökkääjän, brasilialaisen ”Ihmepojan” Gabriel Barbosan, 19, kertoo The Sun.
ManU on maksamassa Barbosasta noin 34,5 miljoonan euron siirtosumman. Nuori pelaaja on toistaiseksi suurelle jalkapalloyleisölle vielä varsin tuntematon, mutta nimi on nousemassa esiin Rion olympiajalkapallossa.
The Sunin mukaan Barbosan edustama brasilialaisseura Santos on hyväksynyt ManUn vajaan 30 miljoonan euron tarjouksen. Loput reilut 4,5 miljoonaa euroa menee lisäsummana nuorukaisen agentille.
Barbosan perässä oli tiettävästi myös Leicester City. Pelaajan agentin mukaan päätöstä uudesta seurasta ei tehdä ennen olympialaisia.
– Interiltä tuli kolmas virallinen tarjous, minkä olemme saaneet Gabigolista. Jätetään Gabriel toistaiseksi rauhaan, hän sanoi The Guardianille.
– Kun olympialaiset loppuvat, istun alas Gabrielin ja hänen perheensä kanssa ja teemme päätöksen hänen tulevaisuudestaan.
Brasilia kohtaa keskiviikkona Hondurasin olympiafutiksen välierässä.
LUE MYÖS:
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit