Lehti: AC Milan kiinnostunut brasilialaisesta valioliigatähdestä – näin paljon pelaajasta pyydetään

AC Milan on tiettävästi tiedustellut englantilaiselta Evertonilta seuran halukkuutta myydä kärkipelaaja Richarlison. Milan Newsin mukaan Rossoneri on aloittanut alustavat keskustelut mahdollisesta siirrosta ja vastaanottanut hintapyynnön.
Serie A:n jätti joutuu maksamaan Evertonille seuran pyytämän summan, vähintään 65 miljoonaa euroa, jos brassipelaajan halutaan vaihtavan maisemaa. Se on ymmärrettävää, sillä 21-vuotias Richarlison kuuluu Toffeesin tähtipelaajiin.
Jos AC Milan yltää ensi kaudeksi Mestarien liigaan, seura nettoaa 50 miljoonaa euroa. Suurin osa tuosta summasta menee kuitenkin Tiemoue Bakayokon hankkimiseen pysyvllä kontrahdilla.
Uskotaan, että Milanin täytyy myydä yksi tai kaksi ison roolin pelaaja tuodakseen Richarlison joukkueeseen.
Tällä kaudella Richarlison on tehnyt Evertonille 13 maalia 32 ottelussa. Oikeajalkainen pelaaja luutii yleensä vasemmalla laidalla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon