Leeds-legenda on poissa – Peter Lorimer kuollut 74 vuoden iässä
Kun pelaaja edustaa yhtä seuraa 23 vuoden ajan ja pelaa seuran väreissä 705 ottelua, kyseessä on legenda. Sitä isolla ”L”:llä oli Peter Lorimer Leedsissa. Seura ilmoitti lauantaina Lorimerin menehtymisestä 74 vuoden iässä.
Lorimer teki debyyttinsä Leedsissa seuran kaikkien aikojen nuorimpana pelaajana – vain 15 vuoden 289 päivän iässä – syyskuussa 1962. Lorimer voitti Leedsin riveissä kaksi Englannin mestaruutta, FA cupin ja liigacupin sekä eurokentillä UEFA Cupia edeltäneen messukaupunkien cupin kahdesti. Lorimer nähtiin Leedsin riveissä myös sekä Euroopan Cupin että Cup-voittajien cupin finaalissa.
Maaleja Lorimer takoi Leedsille huikeat 238 kappaletta.
– Peterin panosta Leeds Unitedin eteen ei koskaan tulla unohtamaan ja hänen poistumisensa jättää jälleen yhden valtavan aukon Leeds-perheeseen. Hän tulee aina pysymään seuraikonina ja hänen perintönsä elää Elland Roadilla, seuran tiedote kertoi.
Maajoukkuetasolla Lorimer edusti Skotlantia 21 kertaa ja oli mukana myös MM-lopputurnauksessa 1974.
LUE MYÖS:
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa