Lauri Markkasen heittopeli on paperia Suomen ykkösnaiseen verrattuna
Kuva: Getty Images
Suomen lupaavimman naiskoripalloilija Awak Kuierin edustama HBA-Märsky kaatoi Mäkelänrinteen Uintikeskuksessa Tapiolan Hongan.
HBA-Märsky kaatoi Hongan lukemin 83-78.
Vasta 18-vuotias Awak Kuier oli aivan ilmiömäisessä vireessä. Hän teki Naisten Korisliigan tämän kauden piste-ennätyksen 47 pistettä ja nappasi 19 levypalloa. Kuier osui erityisen hyvin kolmen pisteen viivan takaa. Hän heitti kahdeksan kolmosta sisään ja osumatarkkuus oli huikea 89%.
Kuierin pistelukemat ovat kaikkien aikojen kahdeksanneksi parhaat naisten pääsarjassa. Viimeksi suomalaispelaajalta on nähty kovemmat pistelukemat lähes 17 vuotta sitten, kun Heidi Adler upotti Espoo Basket Teamin paidassa Salon Palloilijoita vastaan 50 pistettä.
Kuier jatkaa uraansa tämän kauden jälkeen ammattilaisena Euroopan kentillä. Hän päätti hylätä tarjotut yliopistostipendit Yhdysvalloista, jotta hän pääsee nopeammalla aikataululla pelaamaan naisten NBA:han.
LUE MYÖS:
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken