Lauri Markkasen Bulls siivoaa johtoportaansa
Kuva: Getty Images
Lauri Markkasen edustama NBA-seura Chicago Bulls suunnittelee suuria muutoksia seurajohdossa.
Amerikkalainen uutiskanava ESPN kertoo, että surkeasti kaudesta toiseen pelaavasta Bullsista olisivat lähdössä tai uusiin tehtäviin sijoitettuna GM Gar Forman ja koripallotoiminnoista vastaava toimitusjohtaja John Paxons.
ESPN:n tietojen mukaan Bulls olisi kysymässä lupaa neuvotella Toronto Raptorsin GM:n Bobby Websterin ja Denver Nuggetsin GM:n Artūras Karnišovasin kanssa. On pitkälti hänen ansionsa, kun Denver Nuggets on onnistunut nostamaan joukkueen tasoa erinomaisilla varauksillaan, joihin lasketaan Nikola Jokic ja Jamal Murray. Pitkällä urallaan NBA:ssa Karnišovas on työskennellyt myös Houston Rocketsin johdossa samoin kuin NBA-liigan toimistossa New Yorkissa.
Websteriä taas pidetään pääarkkitehtina Toronton nousulle mestariksi. Raptors kukisti NBA:n loppuottelussa viime keväänä kestomenestyjä Golden State Warriorsin 4–2.
LUE MYÖS:
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken