Lähde: Manchester City haluaa Pep Guardiolan suosikkipelaajan – kauppahinta noin 25 miljoonaa euroa

Sky Sports kertoo Manchester Cityn haluavan hankkia riveihinsä Borussia Dortmundin Julian Weiglin. 20-vuotiaan saksalaisen uskotaan irtoavan noin 25 miljoonalla eurolla.
Dortmundiin viime kesänä 1860 Münchenistä siirtynyt 20-vuotias keskikenttämies on pelannut tällä kaudella jo 16 ottelua Bundesliigassa. Hän kuuluu Saksan alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen ja oli muun muassa kukistamassa Pikkuhuuhkajia lokakuussa Essenissä lukemiin 4-0 päättyneessä ottelussa.
Sky Sports kertoo myös, että Weigl on yksi Pep Guardiolan suosikkipelaajia ja katalaani on halunnut hankkia nuorukaisen aiemmin Bayern Müncheniin. Guardiolanhan uskotaan siirtyvän ensi kaudeksi Cityn manageriksi.
Keskikentän keskustassa parhaimmillaan oleva Weigl toisi pientä vaihtelua Cityn hankintoihin, sillä seuraan on siirtynyt – ja sinne on huhuiltu – viime aikoina lähinnä kovan profiilin hyökkäyspään pelaajia.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan