La Liga –seuran tähtipelaaja siirtyy Kiinaan – ”urheilullisesti kamala asia”

Pahassa putoamiskurimuksessa Espanjan La Ligassa oleva UD Las Palmas on pitkän pyörittelyn jälkeen lopulta suostunut päästämään irti tähtipelaajastaan Jonathan Vierasta.
Vieran siirtyminen Kiinan pääsarjaan on ollut tapetilla jo syksystä lähtien ja nyt asioista on viimein päästy sopuun. Las Palmas kuittaa siirtokorvauksena Beijing Guoanilta 23 miljoonaa euroa ja Viera puolestaan siirtyy nauttimaan kuuden miljoonan euron vuosipalkkaa Aasiaan.
Las Palmasin puheenjohtaja Miguel Ángel Ramírez oli hiukan kaksijakoisissa mietteissä sopimuksen saatua sinettinsä.
– On mahdotonta kilpailla niiden summien kanssa, joita he tarjoavat. Ratkaisu oli se, että Jonathan lähtee kesällä, mutta he eivät hyväksyneet sitä, joten minun piti etsiä paras mahdollinen keino, ettemme kärsisi enempää kuin tarpeellista, Ramirez kertoi seuran verkkosivuilla.
– En ole tyytyväinen sopimukseen. Minun oli pakko etsiä ratkaisu. Vaikka taloudellisesti saimme haluamamme, urheilullisesti katsoen tämä on kamala siirto.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon