Tyylikäs kuva: Veikkausliiganousija juhli sunnuntain voittoa riehakkaasti
Kuva: Juha Tamminen
PS Kemin huikea meno Veikkausliigassa ei näytä pysähtymisen merkkejä. Sunnuntaina joukkue juhli areenansa pääkatsomon avajaisia ja nappasi jälleen kolme sarjapistettä.
Vielä toissa kaudella Kakkosta pelannut PS Kemi on yksi kotimaisen futiskauden positiivisia yllättäjiä. Joukkue on Veikkausliigassa neljäntenä vaikka on pelannut kärkeä kolme ottelua vähemmän.
Eilen sunnuntaina kemiläiset juhlivat Sauvosaaren areenan uuden pääkatsomon avajaisia. Kyseessä oli myös PS Kemin kauden ensimmäinen kotiottelu. Jari Åhmanin suojatit ovat tähän mennessä tahkonneet ”kotikamppailunsa” Rovaniemellä ja Oulussa.
PS Kemi kaatoi eilen FC Lahden 2-1, vaikka joutui pelaamaan viimeiset 20 minuutia vajaalla Billy Ionsin lennettyä suoralla punaisella kortilla suihkun puolelle. Kapteeni osallistui illan pistejuhliin kuitenkin ilmeisen hyvillä mielin.
Alla oleva kuva on joukkueen keskikenttäpelaaja Ryan Gilliganin Instagramiin päivittämä.
LUE MYÖS:
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
- Miro Heiskanen tehokkaana – 50 tehopistettä täyteen!
- Kovanaamat mukana Lahdessa – ainakin kahdet jäähyväiset edessä
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen