KuPS:n kippari Veikkausliigan kuukauden pelaaja

Veikkausliigan pelaajat ovat valinneet KuPS:n Petteri Pennasen kuukauden pelaajaksi toisen kerran tällä kaudella. Kuukauden valmentajaksi on valittu HJK:n Mika Lehkosuo.
Veikkausliigan lokakuun pelaajaksi on valittu KuPS:n keskikenttäpelaaja Petteri Pennanen, joka pelasi lokakuussa kolmessa Veikkausliigan ottelussa ja viimeisteli niissä kolme maalia.
Lokakuun valmentajaksi on valittu HJK:n päävalmentaja Mika Lehkosuo. Joukkue otti lokakuun kolmesta ottelusta kolme voittoa maalierolla 6–0.
Kuukauden pelaaja mukaan lukien KuPS:sta nimettiin kolme pelaajaa kuukauden joukkueeseen. Myös HJK:sta sekä RoPS:sta kuukauden joukkueeseen nimettiin kolme pelaajaa ja FC Hongasta kaksi.
Kuukauden pelaajan valinnasta ovat päättäneet Veikkausliigan pelaajat itse. Veikkausliiga on kuullut pelaajien kannan yhteistyössä Jalkapallon Pelaajayhdistyksen kanssa. Veikkausliiga on valinnut kuukauden valmentajan ja loput kuukauden joukkueesta.
Veikkausliigan lokakuun joukkue (4-4-2):
Antonio Reguero (RoPS)
Henri Toivomäki (KuPS) – Faith Friday Obilor (HJK) – Juuso Hämäläinen (RoPS) – Juha Pirinen (HJK)
Lassi Lappalainen (RoPS) – Ville Saxman (KuPS) – Javi Hervas (FC Honka) – Petteri Pennanen (KuPS)
Klauss (HJK) – Borjas Martin (FC Honka)
Lähde: Veikkausliiga.com
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta