”Kuningas” Jari Litmanen toivoo Roman Eremenkon paluuta Huuhkajiin – ”Kyselty miksei pelaa noilla näytöillä maajoukkueessa”
Kuva: Juha Tamminen
Jari Litmanen pohtii Veikkausliigan alkua ja Huuhkajien tilannetta uusimmassa Unibetin ”Kuninkaan puhe” -podcastissa. Litmanen nostaa esiin yhden pelaajan, jonka hän haluaisi ja toivoisi näkevänsä Huuhkajien riveissä pian: Roman Eremenkon.
Eremenko ei ole ollut mukana Markku Kanervan aikaisessa Huuhkaja-joukkueessa pelikiellon vuoksi eikä pelikiellon loppumisen jälkeen, erinäisistä syistä. Yhteensä taukoa tulee ensi syksynä neljä vuotta.
– Erittäin positiivisia viestejä olen Venäjältä kuullut. Ennemminkin minulta on kyselty, miksei Roman Eremenko pelaa noilla näytöillä Suomen jalkapallomaajoukkueessa, Litmanen pohtii ”Kuninkaan puhe” -podcastissa.
– Romanin ollessa poissa maajoukkue on pelannut hyvin. Mutta potentiaaliltaan Eremenko on hyökkäyspään pallollisessa roolissa yhä Suomen ykköspelaaja, Litmanen arvioi.
Litmanen muistuttaa Unibetin ”Kuninkaan puhe” -podcastissa, että Roman Eremenkon paluu on kahden henkilön välinen asia: päävalmentaja Markku Kanervan ja Eremenkon itsensä.
– Eremenko sai yhden vuoden eteen. Nyt se on valmennuksesta ja Roman Eremenkosta itsestään kiinni, että mihin se johtaa, Litmanen sanoi podcastissa.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Oho! Iivo Niskanen raivostutti somessa – ”Typerää”
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Alle 19-vuotiaiden poikien jalkapallon EM-lopputurnaus Suomeen
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Antti Ruuskanen huimassa vedossa – uusi SE
- Bayern München pelkää menettävänsä Mario Götzen Liverpooliin