”Kuningas” Jari Litmanen: ”Aamupalatkin analysoitiin”

Suomalaisen jalkapallon kuningas, Jari Litmanen, muisteli vuosiaan La Ligassa ja Barcelonassa uusimmassa Unibetin ”Kuninkaan puhe” -podcastissa. Litmanen tuo esiin sen faktan, että La Liga jakautuu kahteen eri osastoon: La Ligaan ja El Clasicoon eli toinen osasto ovat suurseurat Real Madrid ja Barcelona.
Näiden kahden suurseuran seuranta ulottuu peräti neljään päivittäin ilmestyvään urheilusanomalehteen – kaksi niistä ilmestyy Madridissa, kaksi Barcelonassa.
–
– Uutisia pitää olla paljon. Jos uutisia ei ole, niin niitä keksitään. Se on hyvin harmaata aluetta, että mikä pitää paikkansa ja mikä ei, Litmanen kertoi ”Kuninkaan puhe” -podcastissa.
Varsinkin kahden suuren kohtaamisia ennen kaikki kiinnosti. Jopa aamiaiskoostumus.
–
– Koko ottelua edeltävä viikko missään ei puhuttu mistään muusta kuin El Clasicosta. Ottelupäivän aamuina tv-kanavat lähettivät suoraa lähetystä meidän hotelleilta, analysoiden syömiämme aamupaloja, Litmanen naureskelee podcastissa.
– Ne olivat täysin omat ottelunsa. Voi sanoa, että Espanjassa on erikseen La Liga ja El Clasicot. Meilläkin oli Barcelonassa pelaajia, jotka olivat voittaneet Mestarien liigan ja ovat Euroopan tai maailman mestareita. Silti El Clasicot olivat monille heistä ne elämän tärkeimmät ottelut, Litmanen sanoo.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- Hillittömät hinkit! Suomessa loistanut urheilijakaunotar avautui – ”Ihan kuin olisin maan ainoa isotissinen”
- Kommentti: Turhauttavaa, Marjamäki, turhauttavaa!
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi