Kriisiseura Bluesin kapteeni: ”Päivä kerrallaan on menty”
Rajuun kriisiin vajonnut Espoon Blues kohtaa jääkiekon Champions Hockey Leaguen puolivälierien ensimmäisessä osaottelussa tiistaina Kärpät.
Blues on ollut esillä talousongelmiensa takia, mutta sai viime viikolla uuden sponsorin, jonka turvin viimeaikaiset palkkarästit on saatu kuitattua. Blues on hävinnyt Liigassa kaksi edellistä otteluaan.
– Katsellaan vähän mitä (lauantain) pelissä tehtiin ja sitä kautta keskitytään kohti tiistain kohtaamista. Se on totta kai hieman erihenkinen peli, kun on kyseessä kaksiosainen systeemi. Mutta tässä on ollut niin paljon kaikkea muuta, että ihan on päivä kerrallaan menty, ennakoi Bluesin kapteeni Kim Hirschovits.
Joukkueet kohtasivat Liigassa viime viikonloppuna, ja Kärpät oli parempi maalein 5-2. Kärpät sai ottelussa kokoonpanoonsa neljä ottelua sivussa olleen Sebastian Ahon, joka iski heti kaksi maalia. Kärpät katkaisi samalla neljän ottelun tappioputkensa.
– Saimme uskoa siitä, että osaamme tehdä maaleja, kun ennen Blues-ottelua kolmeen peliin oltiin tehty vain yksi maali. Mutta tiistaina pelataan erilaisella sarjasysteemillä, kun kahden ottelun maalit lasketaan. Hyvillä ja luottavaisilla mielillä lähdetään Espooseen, sanoo Kärppien päävalmentaja Lauri Marjamäki.
Länsirannikon herruus jaossa
TPS ja Lukko kohtaavat Turussa. TPS pelasi viimeksi perjantaina häviten Pelicansille. Lukko taas katkaisi kuuden ottelun tappioputkensa voittamalla KooKoon. Joukkueiden edellinen kohtaaminen Liigassa päättyi marraskuun 22. päivänä TPS:n 3-1 –voittoon. – Kohtasimme viime viikolla, ja pienten marginaalien peli on odotettavissa. Erikoistilanteet voivat olla ratkaisun paikkoja. Viime viikolla meillä oli kolme peliä, joista Lukko- ja Kärpät –pelit olivat hyviä. Puolustuspelaamisemme ja kokonaisvaltainen pelaaminen ovat parantuneet. Jatkopaikka mielessä lähdemme peliin, ennakoi TPS:n päävalmentaja Ari-Pekka Selin. – Tämä on mielenkiintoinen pari kaiken kaikkiaan. Sattuneesta syystä olemme tässä viha-rakkaus –suhteessa, sanoo Lukon päävalmentaja Risto Dufva viitaten Lukon ja TPS:n viime vuosien väliseen pelaajaliikenteeseen. – Edellinen kohtaaminen oli tiukka vääntö, jonka TPS:n ykköskenttä sitten ratkaisi, hän jatkaa. (Lähde: CHL-tiedotus)LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Aleksander Barkov juhli tähdistöottelun voittoa