Kova veto – Pep Guardiola viittasi kintaalla Englannin jalkapalloliiton tiukalle kiellolle

Manchester Cityn manageri Pep Guardiola ei noudattanut Englannin jalkapalloliitolta FA:lta aiemmin saamaansa määräystä sunnuntain Carabao Cupin loppuottelussa Arsenalia vastaan.
Guardiola ilmestyi peliin tuttu keltainen nauha rintapielessään, vaikka FA on jo aiemmin kieltänyt espanjalaisluotsia käyttämästä nauhaa.
Guardiola pitää nauhaa tukeakseen synnyinpaikassaan Kataloniassa pidätettyjä poliitikkoja. Guardiolan uskotaan olleen vankasti maakunnan itsenäistymisen puolella, vaikka luotsi ei ole ottanut julkisesti kantaa asiaan.
BBC:n toimittajan Richard Conwayn mukaan Guardiolaa odottaa nyt toimitsijakielto, kun tämä ei totellut FA:n määräystä. Pannan pituutta ei vielä osattu arvioida.
Valioliigaa ylivoimaisesti johtava City kukisti Arsenalin sunnuntaina selkein 3-0-lukemin. Joukkueet kohtaavat jälleen torstaina Valioliigan ottelussa.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi