Kova veto – Pep Guardiola viittasi kintaalla Englannin jalkapalloliiton tiukalle kiellolle

Manchester Cityn manageri Pep Guardiola ei noudattanut Englannin jalkapalloliitolta FA:lta aiemmin saamaansa määräystä sunnuntain Carabao Cupin loppuottelussa Arsenalia vastaan.
Guardiola ilmestyi peliin tuttu keltainen nauha rintapielessään, vaikka FA on jo aiemmin kieltänyt espanjalaisluotsia käyttämästä nauhaa.
Guardiola pitää nauhaa tukeakseen synnyinpaikassaan Kataloniassa pidätettyjä poliitikkoja. Guardiolan uskotaan olleen vankasti maakunnan itsenäistymisen puolella, vaikka luotsi ei ole ottanut julkisesti kantaa asiaan.
BBC:n toimittajan Richard Conwayn mukaan Guardiolaa odottaa nyt toimitsijakielto, kun tämä ei totellut FA:n määräystä. Pannan pituutta ei vielä osattu arvioida.
Valioliigaa ylivoimaisesti johtava City kukisti Arsenalin sunnuntaina selkein 3-0-lukemin. Joukkueet kohtaavat jälleen torstaina Valioliigan ottelussa.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin