Koronavirus peruu suomalaisten maaotteluita
Kuva: Getty Images
Suomen Koripalloliitto on perunut 15-vuotiaiden poikien ja tyttöjen maajoukkueiden osallistumisen Tallinnassa 19.-23.8.2020 pelattavaan Baltic Cupiin.
Koripalloliitto muistuttaa verkkosivuillaan, että koronavirus on edelleen suuri maailmanlaajuinen riski. Pandemian takia tilanne voi edelleen muuttua äkillisesti ja ennalta-arvaamattomasti kuten olemme uutisissa viime päivinä kuulleet Suomen osalta.
Vaikka Suomen ja Viron välillä ei ole matkustusrajoitteita, matkustaminen itsessään, hotellissa asuminen ja neljän maan kesken pelaaminen lisää kontakteja ja kasvattaa tartuntariskiä.
Niin arvokas kuin jokainen maaottelukokemus onkin, Koripalloliitto katsoo, että osallistuminen turnaukseen ulkomailla ei näissä olosuhteissa olisi vastuullista. Liitto katsoo, että tässä tilanteessa tehdyllä vetäytymispäätöksellä voidaan vähentää riskiä ja auttaa sitä kautta turvaamaan kotimaan toimintoja parhaalla mahdollisella tavalla.
Lähde: Suomen Koripalloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu