Koripallon EM-kilpailut saatiin käyntiin – hallitseva mestari aloitti vahvasti
Koripallon EM-kilpailut pyörähtivät käyntiin torstaina, kun A- ja B-lohkossa avattiin pelit. Hallitseva mestari Slovenia aloitti voitolla.
Illan odotetuimmassa ottelussa Slovenia voitti Liettuan tiukkojen vaiheiden jälkeen 92-85. Mike Tobey (24/8), Goran Dragic (19) ja Luka Doncic (14/6/10) operoivat tehokkaimmin Slovenian riveistä. Liettuan paras pistemies oli Mindaugas Kuzminskas (19).
Kisaisäntä Saksa aloitti pelinsä mallikkaasti voittamalla Ranskan 76-63. Tasaisen Saksan ykkösnimi oli Johannes Thiemann (14/6) ja Ranskalta Guerschon Yabusele (18).
Ennen ottelua vietettiin juhlaseremoniaa, kun saksalaislegenda Dirk Nowitzkin maajoukkuepaita jäädytettiin.
Kisojen ensimmäinen suomalaispelaaja pääsi myös tositoimiin, kun Bosnia ja Hertsegovinaa maajoukkuetasolla edustava Emir Sulejmanovic debytoi EM-tasolla Bosnian voittaessa Unkarin 95-85. Sulejamnovic heitti neljässä minuutissa kolme pistettä.
Muissa otteluissa Espanja voitti Bulgarian 114-87, Turkki kukisti Montenegron 72-68 ja Belgia Georgian jatkoajan jälkeen 79-76.
Susijengi aloittaa oman EM-urakkansa perjantaina kohdatessaan Israelin. Ottelu alkaa kello 15.00.
Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittävät kaikki Susijengin ottelut suorana lähetyksenä. Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittävät myös päivittäin myös EM-kisojen mielenkiintoisimpia otteluita sekä kolme neljännesvälierää. Puolivälierävaiheesta eteenpäin kaikki pelit on nähtävillä. Perjantain otteluna esitetään Kroatia-Kreikka.
LUE MYÖS:
- Olympiakomitealta raju linjaus naisurheilijoille – ”Ei ole reilua”
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla