Koripallon EM-kilpailut saatiin käyntiin – hallitseva mestari aloitti vahvasti
Koripallon EM-kilpailut pyörähtivät käyntiin torstaina, kun A- ja B-lohkossa avattiin pelit. Hallitseva mestari Slovenia aloitti voitolla.
Illan odotetuimmassa ottelussa Slovenia voitti Liettuan tiukkojen vaiheiden jälkeen 92-85. Mike Tobey (24/8), Goran Dragic (19) ja Luka Doncic (14/6/10) operoivat tehokkaimmin Slovenian riveistä. Liettuan paras pistemies oli Mindaugas Kuzminskas (19).
Kisaisäntä Saksa aloitti pelinsä mallikkaasti voittamalla Ranskan 76-63. Tasaisen Saksan ykkösnimi oli Johannes Thiemann (14/6) ja Ranskalta Guerschon Yabusele (18).
Ennen ottelua vietettiin juhlaseremoniaa, kun saksalaislegenda Dirk Nowitzkin maajoukkuepaita jäädytettiin.
Kisojen ensimmäinen suomalaispelaaja pääsi myös tositoimiin, kun Bosnia ja Hertsegovinaa maajoukkuetasolla edustava Emir Sulejmanovic debytoi EM-tasolla Bosnian voittaessa Unkarin 95-85. Sulejamnovic heitti neljässä minuutissa kolme pistettä.
Muissa otteluissa Espanja voitti Bulgarian 114-87, Turkki kukisti Montenegron 72-68 ja Belgia Georgian jatkoajan jälkeen 79-76.
Susijengi aloittaa oman EM-urakkansa perjantaina kohdatessaan Israelin. Ottelu alkaa kello 15.00.
Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittävät kaikki Susijengin ottelut suorana lähetyksenä. Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittävät myös päivittäin myös EM-kisojen mielenkiintoisimpia otteluita sekä kolme neljännesvälierää. Puolivälierävaiheesta eteenpäin kaikki pelit on nähtävillä. Perjantain otteluna esitetään Kroatia-Kreikka.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan