”Koodi punainen” – Kaikki jalkapallo-ottelut Hollannissa siirretty, mutta ei koronan takia

Hollannin jalkapalloliitto teki sunnuntaina aamupäivällä kovan päätöksen: kaikki pääsarja Eredivisien sunnuntain ottelut siirretään. Näin aikoina syyksi voisi helposti arvata koronapandemian, mutta tästä ei ole kyse.
Taustalla on Hollannin meteorologisen instituutin antama varoitus – ”koodi punainen” – johtuen maata lähestyvästä lumimyrskystä.
Lämpötila on laskenut jo reilusti pakkasen puolelle ja sisämaassakin yli 10 metrin sekuntinopeudella puhaltava tuuli lisää pakkasen purevuutta ja tuo tullessaan samalla runsaasti lunta. Lumimyrsky saavutti Hollannin sunnuntaina ennen puoltapäivää.
Vastaavia tietoja on alkanut sadella myös muualta Keski-Euroopasta. Bundesliigan ottelu Arminia Bielefeld – Werder Bremen on ainakin jo siirrettyjen listalla.
Artikkelia päivitetty klo 13.28 Bundesliigan osalta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin