Kommentti: HIFK teki väärän ratkaisun valmentajatilanteessaan

Kuva: Juha Tamminen
Helsingin IFK:n ei olisi pitänyt jatkaa päävalmentajansa Antti Törmäsen sopimusta. Helsinkiläisseura ilmoitti torstaina tehneensä Törmäsen kanssa vuoden jatkosopimuksen. Kontrahti ulottuu nyt kevääseen 2018.
Törmäsen alaisuudessa HIFK pelasi sensaatiomaisen kauden 2016. Sesonki päättyi SM-hopeaan liigafinaaleissa Tapparaa vastaan.
Tämä kausi onkin sitten ollut täysin toinen tarina. Ylivoimaisena mestarisuosikkina kauteen lähtenyt HIFK on 15 joukkueen sarjassa yhdeksäntenä, mikä on valtava pettymys.
Tässä vaiheessa on todettava, ettei petopaidoilla ole ollut onnea sairastupansa kanssa. Loukkaantumissuma on ollut järkyttävän suuri.
Siitä huolimatta pelkkien poissaolojen taakse Törmäsen on turha mennä. Hän ei ole saanut pelaajaryhmästään irti lähellekään parasta mahdollista. Tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että kaudesta on tulossa katastrofaalinen pannukakku.
Törmäsessä ei näytä olevan tarpeeksi johtajan ainesta johtamaan HIFK:ta jatkuvaan menestykseen, vaikka pelaajabudjetin suuruus on vähintään riittävä. Kysymys kuuluukin, onko Törmäsellä pelaajien luottamus takanaan.
Nyt vaikuttaa siltä, ettei näin missään nimessä ole. On haastavaa kuvitella Törmäsen saavan jatkaa pestissään edes kuluvan kauden loppuun, jos kurssi ei käänny räväkästi. Kaksi peräkkäistä voittoa ei missään nimessä osoita vielä sitä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista