Kommentti: Älkää antako tämän Veikkausliiga-pelaajan lopettaa uraansa!
Kuva: Juha Tamminen
HIFK aiheutti lauantaina kovan kolauksen SJK:n mitalihaaveille ja vielä isomman kolauksen vielä jollain tavoin hengissä olleille mestaruushaaveille. Joukkue otti vasta kauden toisen (!!!) kotivoittonsa hyvän ja vauhdikkaan peliesityksen seurauksena.
Koko kentän keisari oli tyyliniekka Mika ”Väykkä” Väyrynen. Väyrysen älykäs liikkuminen, oikeat valinnat ja oivaltavat syötöt olivat nautinnollista katsottavaa.
Mikään salama Väyrynen ei ole koskaan ollut, mutta lauantaina näki, mikä on pelisilmän merkitys: koko ajan oikeassa paikassa niin hyökkäyspelissä kuin puolustuksessakin.
Veikkausliigalle tuollaiset pelaajat ovat iso valopilkku. HJK:ssa Väyrynen oli tähtisikermässä yksi sakara muiden joukossa, Antti Muurisen HIFK:ssa hän on saanut valtavan roolin. Eikä Väyrynen ole koskaan vastuuta pelännyt kantaa.
Päinvastoin, hän nauttii siitä. HIFK:n ensimmäinen maali syntyi Väyrysen loistavasta kulmasta ja toisen hän alusti nerokkaalla lyhyellä syötöllä pystyyn. Isoja tekoja joukkueelleen tärkeässä pelissä.
Toivottavasti Mika Väyrynen jatkaa vielä pelaamistaan ainakin vuoden. Mitään pelillistä syytä lopettamiseen ei ole. Paikkojen kunnossa pysyminen on sitten toinen asia. Toivottavasti myös HIFK miettii asiaa sitä kautta, että tehdään Väyryselle jatkosopimus – vaikka se vähän enemmän todennäköisesti maksaisi – ja rakennetaan hänen ympärilleen.
Eikä siten, että katsotaan keväällä, onko joukkueella varaa Väyrysen pestaamiseen.
Harmittavan pitkään noin kovan luokan pelimies seurasi otteluita katsomosta käsin. Suurin häviäjä tässä oli Veikkausliigayleisö.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Tallinnan KHL-hankkeen puuhamies: ”Haluamme nostaa virolaisen jääkiekon Jokerien tasolle”
- The Ultimate Guide To Online Dating
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun