Kolumbia ja Uruguay iskevät yhteen neljännesvälierässä

Kolumbia ja Uruguay ottavat tänään mittaa paremmuudestaan MM-kisojen neljännesvälierissä klo 23.00 Suomen aikaa. Lähtökohdat otteluun ovat erittäin tasaiset.
Kolumbia lähtee illan otteluun varmasti luottavaisena loistavasti menneen alkulohkon jälkeen. Joukkue voitti kaikki kolme peliään maalierolla 9-2. Ratkaisijoita on joukkueesta löytynyt laajalta rintamalta, sillä peräti kuusi eri pelaajaa on tehnyt maalin. Paras maalintekijä on ollut James Rodrigues kolmella maalillaan.
Kolumbia ei ole hävinnyt peliäkään kymmeneen maaotteluun. Viimeisin tappio on tullut kuitenkin juuri Uruguaylle, kun maat kohtasivat MM-karsintapelissä. Ottelu päättyi tuolloin 2-0. Maat ovat kohdanneet historian saatossa 38 kertaa. Kolumbia on voittanut kohtaamisista 9 ja 11 kertaa ottelu on päättynyt tasalukemiin.
Uruguay selvitti tiensä pudotuspeleihin todellisesta ”kuolemanlohkosta”, jossa se kohtasi Costa Rican, Englannin ja Italian. Avausottelussa Uruguay hävisi yllättäen Costa Ricalle, jonka jälkeen joukkueella olikin edessään kaksi pakkovoittoa. Ne tuli ja Uruguay selvitti tiensä jatkoon kuilun partaalta.
Joukkueen valmistautumista Kolumbia-otteluun on varmasti häirinnyt Luis Suarezin puremistapaus. Joukkue joutuu pärjäämään ilman ykköstähteään koko kisojen ajan, sillä miehelle langetettiin peräti yhdeksän ottelun pelikielto maajoukkuepeleihin.
Joukkueet siis lähtevät otteluun, jossa ennakkosuosikkia on vaikea nimetä. Kolumbialla on varmasti kova itseluottamus voittoputken myötä. Maa ei ole kuitenkaan joutunut vielä todelliseen testiin, toisin kuin Uruguay. Uruguay on käytännössä joutunut pelaamaan jo kaksi pudotuspeliä kohdatessaan Englannin ja Italian. On hyvin todennäköistä, että ottelu ratkeaa vasta jatkoajalla tai rangaistuslaukauksilla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin