Kokenut Allsvenskan-jyrä palaamassa kotikonnuilleen Suomeen?
Kuva: Juha Tamminen
Daniel Sjölund on pelannut huikean uran Allsvenskanissa. Ruotsalaissivusto Fotbolldirekt.se-sivusto huhuilee nyt keskikentän uurastajan paluusta Suomeen ja on ottanut asian tiimoilta yhteyttä ahvenanmaalaisseuraan.
Daniel Sjölund debytoi Ruotsin pääsarjassa kaudella 2003. Hän ehti edustaa tukholmalaista Djurgårdenia peräti kymmenen vuotta. Viime kaudella hän voitti Allsvenskanin IFK Norrköpingin paidassa. Seura johtaa sarjaa myös nyt.
32-vuotiaan Sjölundin sopimus seuran kanssa päättyy tähän vuoteen ja ruotsalaiset ennakoivat miehen palaavan Suomeen ja IFK Mariehamnin paitaan. Sjölund on kotoisin nimenomaan Ahvenanmaalta.
– On mahdollista, että hän palaa ja se olisi meille upea asia. Hän pohtii asiaa ja päätöksen pitäisi tulla kuukauden tai kahden sisään. Hän tilanteensa on muuttunut henkilökohtaisella tasolla, he ovat saaneet toisen lapsensa. Saattaa olla, että meillä on mahdollisuus, mutta hän tekee päätökset, IFK Mariehamn seurapomo Peter Mattsson totesi sivustolle.
– Olemme pitäneet yhteyttä kaikkina näinä vuosina. Minä olin mukana jo kun hän lähti 16-vuotiaana Brommapojkarnaan ja sen jälkeen West Hamiin ja Liverpooliin. Olemme puhuneet tasaisin väliajoin ja näemme silloin tällöin, kun hän käy täällä.
– Pallo on hänellä, kyseessä on täysin hänen päätöksensä. Hän ei tule takaisin rahan vuoksi. Me emme voi kilpailla Allsvenskan-seurojen kanssa taloudellisesti, mutta meillä on muuta arvokasta. Toivomme, että hän palaa. Muussa tapauksessa se tapahtuu varmasti vuoden päästä.
Daniel Sjölund on pelannut Huuhkajien paidassa 37 A-maaottelua.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Liiga-seura teki yllättävän hankinnan – kiinnostaako ketään?
- Mieletön peppukuva! Suomalainen aiturikaunotar räväytti – ”Niin seksikästä”
- TPS:n päävalmentaja CHL-pettymyksestä: ”Taso ei vaan siinä vaiheessa kautta riittänyt”
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”