Kiinalaisseuran älytöntä tuhlausta – maksoi pelaajalle lähes 63 000 euroa joka peliminuutista
Kuva: Getty Images
Kiinalaisseura Guangzhou Evergrande on epäilemättä tehnyt hyviäkin pelaajahankintoja, mutta kolumbialaiskärki Jackson Martinez ei totisesti kuulu näihin.
Guangzhou hankki Martinezin Atlético Madridista helmikuussa 2015 peräti 42 miljoonalla eurolla ja odotukset aiemmin Portossa maaleja mättäneeseen hyökkääjään olivat korkealla. Nyt kaksi vuotta myöhemmin sopimus on Marcan mukaan purettu vähin äänin.
Loukkaantumisista toistuvasti kärsinyt Martinez pelasi reilun kahden vuoden aikana vain 16 virallisessa ottelussa, teki neljä maalia ja syötti kaksi. Peliminuutteja tilille kertyi kaikkiaan vaivaiset 1066. Kun Martinezin vuosipalkka oli 12,5 miljoonaa euroa, oli Guangzhou käyttänyt mieheen kaikkiaan 67 miljoonaa – toisin sanoen 62 581 euroa jokaista Martinezin pelaamaa minuuttia kohden.
31-vuotias Martinez on nyt vailla seuraa ja miehen markkina-arvo on arvioiden mukaan Kiinan seikkailun aikana pudonnut kymmenesosaan aiemmasta.
LUE MYÖS:
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty