KHL-tehopakki ei kelvannut muille seuroille – rahakkaat potkut edessä?
Kuva: Getty Images
Kahdella edellisellä kaudella KHL-puolustajien pistepörssin voittanut Kirill Koltsov ei kelvannut yhdellekään KHL-seuralle, uutisoi Championat-sivusto.
Salavat Julajev laittoi Koltsovin siirtolistalle, mutta mikään muu KHL-seura ei halunnut pelaajaa 48 tunnin sisällä. KHL-sääntöjen mukaan Koltsov passitetaan – ainakin teknisesti – seuraavaksi farmiseura Torosiin.
Salavat Julajev Ufan GM Leonid Vaisfeld on sanonut, ettei Koltsov tule jatkamaan seurassa. Todennäköisesti Salavat tulee antamaan hänelle potkut ja joutuu maksamaan tuntuvat kipurahat.
Koltsovin agentti Juri Nikolajev kertoi Championatille, ettei odottanutkaan muiden seurojen nappaavan suojattiaan. Käytännössä muut KHL-seurat kyttäävät tilannetta ja odottavat, että mies ostetaan ulos kalliista diilistään.
– On täysin loogista, että muut seurat odottavat, ostaako Ufa Kirillin ulos sopimuksestaan. Mutta tämä kysymys on ennenaikaista, koska pelaaja on nyt loukkaantunut, Nikolajev sanoo.
LUE MYÖS:
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä