Kaunis tarina päätökseen, silti historiaan – ”Lincolnia pitää onnitella”

Lincolnin komea taival FA cupissa päättyi lauantai-iltana 0-5-tappioon Arsenalin vieraana, mutta Englannin liigan ulkopuolisen seuran hieno cup-taival jää historian lehdille.
Lincoln oli ensimmäinen liigan ulkopuolinen seura FA cupin puolivälierissä 103 vuoteen – edellisellä kerralla kun vastaavaa sattui, Arsenal ei edes pelannut vielä nykyisellä nimellään, vaan oli Woolwich Arsenal.
Arsenalilla oli ottelussa vain hävittävää ja Lincoln harasi tiukasti vastaan miltei taukoon saakka, kunnes Theo Walcott rikkoi kuparisen ja Arsenal paineli tauon jälkeen omille teilleen.
– Koko ajan oli pientä jännitystä, sillä nämä kaverit ovat ennakoimattomia. He pudottivat Burnleyn, Ipswichin ja Brightonin, joten heitä pitää kunnioittaa, Arsenalin manageri Arsene Wenger sanoi BBC Sportin mukaan.
– Peli oli täysin meidän toisella puoliajalla, mutta Lincolnia pitää onnitella siitä mitä he FA cupissa ovat saavuttaneet.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta