Karjalainen: Yksi Suomen kaikkien aikojen futislupauksista lopettaa uransa

Lauri Dalla Valle on päättänyt lopettaa jalkapalloilijan-uransa 26-vuotiaana.
Dalla Valle vahvisti asian Karjalaiselle, muttei halunnut avata lopettamispäätöstään sen tarkemmin.
Hyökkääjän futisuran viimeiseksi seuraksi jäi FK Zemun, jonne Dalla Valle siirtyi loppukesästä 2017. Visiitti Serbiaan jäi lyhyeksi, sillä Dalla Vallen ja seuran tiet erosivat jo marraskuussa.
Dalla Valle aikoo nyt keskittyä omaan yritykseensä. Hän muutti sittemmin Italiaan ja tekee nyt leipänsä valokuvaus- ja konsultanttiyrityksellä.
– Halusin siirtyä luontevasti uusiin haasteisiin, Dalla Valle vahvisti Karjalaiselle puhelimitse.
Suomen suurimpina jalkapallolupauksina uransa alkutaipaleella pidetty Dalla Valle lähti maailmalle joensuulaisesta Jiposta ja oli alku-urallaan muun muassa Liverpoolin ja Fulhamin kirjoilla.
Fulhamissa Suomen entinen nuorisomaajoukkuekärki joutui useamman englantilaisseuran kattaneeseen lainakierteeseen. Kolmen lontoolaisorganisaatiossa vietetyn kauden jälkeen hän siirtyi Norjaan Moldeen lyhyelle visiitille. Sen jälkeen tie vei Belgiaan Sint-Truideniin ja lainapestiltä tuttuun englantilaisseuraan Crewe Alexandraan, minkä jälkeen seuraavaksi ja uran viimeiseksi seuraksi jäi FK Zemun.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta